Qcentral – problematyczne uruchomienie?

We wcześniejszym moim wpisie omawiałem macierze QSAN. Każda z nich ma swój wbudowany panel zarządzania, jednak pojawia się pytanie czy można zarządzać kilkoma macierzami z jednego miejsca. Odpowiedz brzmi – TAK. Wystarczy oprogramowanie QCentral. Nie będę rozpisywał się teraz na temat możliwości tego oprogramowania, chciałbym podzielić się jedynie doświadczeniem nabytym przy uruchomieniu tej aplikacji.

Oprogramowanie to jest napisane w języku java. Plik ma rozszerzenie .jar. Stąd mogą pojawić się problemy z uruchomieniem Qcentral. W przypadku gdy nie można uruchomić programu, należy sprawdzić czy w systemie zainstalowana jest wirtualna maszyna  Java – JRE (Java runtime enviroment). Jeśli nadal nie możemy uruchomić Qcentral należy dodać zmienne środowiskowe. Poniżej przykład dla Javy w wersji 7 na systemie 64 – bitowym. Należy odnaleźć lokalizację pliku java.exe w własnym systemie.

zmiennejava

Aby uruchomić Qcentral należy w wierszu poleceń wpisać:

java –jar (ścieżka_do_pliku)qcentral.jar

I oto na naszym ekranie pojawia się okno aplikacji:qcentral1

Mam nadzieję, że ułatwię niektórym pierwszy kontakt z programem Qcentral i problem z uruchomieniem nie zniechęci do korzystania z tej przydatnej aplikacji.